LiUs logotype

Sidansvarig: Johan Svensson johan.svensson@liu.se

[ Hoppa direkt till textinnehållet ] [ Hjälp ] [ Tillgänglighetsinformation ]
LiUs logotype
Hannas blogg

Hanna + verktyg = INTE SANT!!!

Postad i: AllmÀn den 13 February, 2012 av Hanna

3 people like this post.

Ahhh sĂ„ sur jag Ă€r… Har haft en massa att fixa med nu i min nya lĂ€genhet; packat, packat upp, kĂ„nkat pĂ„ möbler, byggt möbler osv. Det har kĂ€nts vĂ€ldigt kul alltihop men det finns en liten hake: Hanna plus verktyg Ă€r inte lika med sant.

1. Jag har varit tvungen att införskaffa en massa verktyg. Skruvmejsel, skiftnyckel, hammare… Och de dĂ€r jĂ€kla verktygen Ă€r inte billiga alltsĂ„. I helgen köpte jag tvĂ„ byrĂ„er som jag sedan skulle bygga ihop. DĂ„ visade det sig att man behövde en hammare… Jag övervĂ€gde att gĂ„ ut och leta upp en rejĂ€l sten att hamra med. Men gick istĂ€llet över till grannarna och lĂ„nade en. Sedan skulle jag sĂ€tta upp en hylla, men hur tusan dĂ„? NĂ„gra skruvar hade jag ju inte. SĂ„ idag begav jag mig till Clas Ohlsson för att köpa skruvar. Bad om hjĂ€lp och fick frĂ„gan “Vad Ă€r det för vĂ€gg?” – Som att jag vet det. Sedan sĂ€ger de “Pluggar kommer du ocksĂ„ behöva. Och troligtvis en borr”. Jag kĂ€nde bara; Hammare, skruvmejsel, skiftnyckel, skruvar, pluggar, SKA JAG BEHÖVA KÖPA EN NEDRANS BORR NU OCKSÅ?! Suck… Jag Ă€r student och snart ruinerad. Nu Ă€r jag hemma och har googlat olika vĂ€ggtyper. Det verkar som att min vĂ€gg Ă€r gjord av gips. Behöver man en borr dĂ„..?

2. I morse intrĂ€ffade en liten olycka som gör att jag hatar det hĂ€r med verktyg Ă€nnu mer (Eller kanske min klumpighet). IgĂ„r byggde jag ju som sagt ihop mina tvĂ„ byrĂ„er. NĂ€r jag var klar kom jag pĂ„ den genialiska idĂ©n att jag skulle ta av pappskivan som satt pĂ„ baksidan av den ena byrĂ„n för dĂ„ skulle jag kunna lĂ€gga in alla sladdar och tv-boxern i den ena byrĂ„lĂ„dan. Jag orkade inte gĂ„ över till grannen och be om att fĂ„ lĂ„na hammaren en tredje gĂ„ng för att dra ur spikarna, dĂ€rför slet jag istĂ€llet av pappskivan. NĂ€r jag var klar lade jag ut pappskivan + alla kartonger som byrĂ„erna legat i ute i hallen. I morse skulle jag sedan ut i hallen för att ta pĂ„ mig mina skor och Ă„ka till skolan. DĂ„ trampar jag pĂ„ kartongerna som ligger i hallen och AJJJJJJJJJJ – trampar rakt pĂ„ pappskivan och fĂ„r tre spikar in i foten! Jag hoppar in pĂ„ toan, blodet droppar pĂ„ golvet, jag blir yr i huvudet av allt blod och lĂ€gger mig pĂ„ golvet med foten upp i luften. Inga plĂ„ster har jag och blodrĂ€dd Ă€r jag. SĂ„ dĂ€r ligger jag och vĂ€ntar pĂ„ att blodet ska koagulera. Kul start pĂ„ dagen va?

 

1 svar till “Hanna + verktyg = INTE SANT!!!”

Emil

ocĂ„h sĂ„ skulle dom ha sagt: “….Pluggar kommer du behöva, och sen mĂ„ste du ju ha en vĂ€gg, vi har allt” =)

Kommentera!

Hanna Benjaminson

Hanna Benjaminson
HÀr har ni en glad Lunda-tös som efter tre Ärs virrande ute i stora vÀrlden, nu har hoppat pÄ PA-programmet i Linköping. Följ med i mitt spÀnnande liv dÀr jag joggar vilse i Rydskogen, festar till det pÄ Kravall, matar min guldfisk och njuter av livets alla godsaker (gÀrna choklad).

Sidor

Kategorier

Mest bloggat om



Arkiv

Sök i bloggen


LĂ€nkar

Länk till studentbloggar.

LiU pć facebook, länk till facebook.

Metadata



Detta är en personlig webbsida och information framförd här representerar inte Linköpings universitet. Se även Policy för www-publicering vid Linköpings universitet.

This is a personal www page. Opinions expressed here do not represent the official views of Linköpings universitet. Please refer to Linköpings universitets wwwpolicy.